

SKU: SKU: RW16VBP270HB
Profile: BP270H
Application: Williams Fast Road.
Unit Type: Blank.
Note: Designed specifically for the Renault Clio 2.0 16v Williams engine. For non Williams engine please see R16VBP270HB
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6800 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 282° |
| Duration Exhaust | 274° |
| Valve Inlet Lift | .410" 10.41mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 31 - 71 |
| Timing Exhaust | 67 - 27 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .082" 2.08mm |
| TDC Exhaust Lift | .059" 1.50mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
