

SKU: SKU: RS2BP270HB
Profile: BP270H
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Designed for engines utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .428" 10.87mm |
| Valve Exhaust Lift | .396" 10.05mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .063" 1.60mm |
| TDC Exhaust Lift | .058" 1.47mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
