

SKU: SKU: REN197BP270B
Profile: BP270H.
Application: Fast Road.
Unit Type: New Steel Blank
Renault sport Clio 197/200 - F4R830
Steel billet camshafts that are designed to be used as direct fit to the Renault F4R830 engine.
These camshafts are supplied with the camshaft sensor triggers and can be fitted using the Renault timing tools.
We suggest that you have a remap after fitting to make the most of the performance gains!
Note: These camshafts are supplied with the following genuine Renault parts. #8200778847 Pulley Stud with pre applied thread locking compound. #8200793248 Pulley Nut.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 270° |
| Valve Inlet Lift | .456" 11.59mm |
| Valve Exhaust Lift | .428" 10.87mm |
| Timing Exhaust | 65 - 25 |
| Full Inlet Lift | 140° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .002" 0.05mm |
| TDC Exhaust Lift | .069" 1.75mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
