

SKU: SKU: R5TBP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6000 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .342" 8.68mm |
| Valve Exhaust Lift | .342" 8.68mm |
| Timing Inlet | 20 - 60 |
| Timing Exhaust | 60 - 20 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .026" 0.66mm |
| TDC Exhaust Lift | .024" 0.60mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
