

SKU: SKU: R172BP285R
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note: Supplied with shims.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Re-profiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2200-7500 |
| Power Increase | 20BHP |
| Duration Inlet | 276° |
| Duration Exhaust | 268° |
| Valve Inlet Lift | .420" 10.67mm |
| Valve Exhaust Lift | .393" 9.98mm |
| Timing Inlet | 28 - 68 |
| Timing Exhaust | 60 - 28 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
