

SKU: SKU: PY8
Yamaha YZF R1 Injection 2004 - 2006.
Profile: PY8
Application: Street / Track Day.
Note: These are Steel Billet Camshafts.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Street |
| Duration Inlet | 248 deg |
| Duration Exhaust | 242 deg |
| Valve Inlet Lift | .304" |
| Valve Exhaust Lift | .320" |
| Timing Inlet | 22-46 |
| Timing Exhaust | 49-13 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 108 deg |
| TDC Inlet Lift | .109" |
| TDC Exhaust Lift | .083" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
