

SKU: SKU: PY7
Yamaha YZF R6 Fuel Injection 2003.
Profile: PY7.
Application: Supersport.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Supersport |
| Duration Inlet | 256 deg |
| Duration Exhaust | 240 deg |
| Valve Inlet Lift | .327" |
| Valve Exhaust Lift | .291" |
| Timing Inlet | 23-53 |
| Timing Exhaust | 50-10 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .122" |
| TDC Exhaust Lift | .073" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
