

SKU: SKU: PY4
Yamaha YZF R1 2003.
Profile: PY4.
Application: Race.
Note: These are X-Drilled Steel Billet Camshafts. Exhaust Camshaft has Trigger.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 248 deg |
| Duration Exhaust | 248 deg |
| Valve Inlet Lift | .304" |
| Valve Exhaust Lift | .330" |
| Timing Inlet | 22-46 |
| Timing Exhaust | 54-14 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .109" |
| TDC Exhaust Lift | .090" |
| Valve Inlet Clearance | .006" / .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" / .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
