

SKU: SKU: PY17
Yamaha YZF R1 2009-
Profile: PY17.
Application: Race.
Note: These are Steel Billet Camshafts.
IMPORTANT: MUST USE KIT SPRINGS.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 255 deg |
| Duration Exhaust | 250 deg |
| Valve Inlet Lift | .404" |
| Valve Exhaust Lift | .350" |
| Timing Inlet | 17.5 - 57.5 |
| Timing Exhaust | 55-15 |
| Full Inlet Lift | 110 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .120" |
| TDC Exhaust Lift | .093" |
| Valve Inlet Clearance | .006" / .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" / .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
