

SKU: SKU: PY12B
Yamaha YZF R6 Fuel Injection 2006 - 2009.
Profile: PY12.
Application: Supersport.
Note: These are Steel Billet Camshafts.
Note:Pictured Camshafts illustrate an alternative ‘Tribo’ finishing which is typically used in racing applications and incurs an additional charge.
Please telephone our sales team during office hours prior to ordering if this finish is required.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Supersport |
| Duration Inlet | 256 deg |
| Duration Exhaust | 242 deg |
| Valve Inlet Lift | .339" |
| Valve Exhaust Lift | .305" |
| Timing Inlet | 18 - 58 |
| Timing Exhaust | 51-11 |
| Full Inlet Lift | 110 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .100" |
| TDC Exhaust Lift | .066" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
