

SKU: SKU: PY11
Yamaha YZF R1 2007.
Profile: PY11
Application: Race.
Note: These are Steel Billet Camshafts.
IMPORTANT: MUST USE KIT SPRINGS & Vernier pulleys required to set cam timing!
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 261 deg |
| Duration Exhaust | 257 deg |
| Valve Inlet Lift | .385" |
| Valve Exhaust Lift | .348" |
| Timing Inlet | 21-61 |
| Timing Exhaust | 59-19 |
| Full Inlet Lift | 110 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .106" |
| TDC Exhaust Lift | .098" |
| Valve Inlet Clearance | .005" / 127mm |
| Valve Exhaust Clearance | .007" / .178mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
