

SKU: SKU: PY1
Yamaha YZF R1 1998 - 2002.
Profile: PY1 A / B*
Application: Street.
Note: These are Steel Billet Camshafts.
*A = Non X-Drilled Camshafts.
*B = X-Drilled Camshafts & Trigger.
Please state if you require A or B in the order notes at checkout. Alternatively phone our sales team during office hours.
New steel billet camshafts are manufactured from start to finish in-house at our facility here in Folkestone, Kent.
The lead time for bespoke steel billet camshafts can vary by platform, so please get in contact with our sales team sales@pipercams.co.uk for advice on your build.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Street |
| Duration Inlet | 242 deg |
| Duration Exhaust | 234 deg |
| Valve Inlet Lift | .310" |
| Valve Exhaust Lift | .308" |
| Timing Inlet | 13 - 49 |
| Timing Exhaust | 43-11 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .081" 2.06mm |
| TDC Exhaust Lift | .078" 1.98mm |
| Valve Inlet Clearance | .006" / .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" / .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
