

SKU: SKU: PS8R
Suzuki GSX R1300 1999-
Profile: PS8
Application: Street / Kit Car.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Street |
| Duration Inlet | 249 deg |
| Duration Exhaust | 245 deg |
| Valve Inlet Lift | .368" |
| Valve Exhaust Lift | .343" |
| Timing Inlet | 22-46 |
| Timing Exhaust | 47-19 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 104 deg |
| TDC Inlet Lift | .127" |
| TDC Exhaust Lift | .106" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
