

SKU: SKU: PS6B
Suzuki GSX R1000 K1 - 3.
Profile PS6.
Application: Track Day / Race.
Note:These are Steel Billet Camshafts & come supplied with sprockets.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 248 deg |
| Duration Exhaust | 238 deg |
| Valve Inlet Lift | .368" |
| Valve Exhaust Lift | .330" |
| Timing Inlet | 20-48 |
| Timing Exhaust | 45-13 |
| Full Inlet Lift | 104 deg |
| Full Exhaust Lift | 106 deg |
| TDC Inlet Lift | .118" |
| TDC Exhaust Lift | .087" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
