

SKU: SKU: PS2B
Track Day / Race. K1-K4. Steel Billet Camshaft. Comes With Spockets.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 250 deg |
| Duration Exhaust | 230 deg |
| Valve Inlet Lift | .342" |
| Valve Exhaust Lift | .304" |
| Timing Inlet | 23-47 |
| Timing Exhaust | 41-9 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 100 deg |
| TDC Inlet Lift | .126" |
| TDC Exhaust Lift | .071" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
