

SKU: SKU: PS23
Suzuki GSX R1000 K7 - 8.
Profile: PS23
Application: Race.
Note:These are Steel Billet Camshafts. Sprockets Included.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 257 deg |
| Duration Exhaust | 256 deg |
| Valve Inlet Lift | .409" |
| Valve Exhaust Lift | .352" |
| Timing Inlet | 24 - 54 |
| Timing Exhaust | 58 - 18 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| TDC Inlet Lift | .134" |
| TDC Exhaust Lift | .102" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
