

SKU: SKU: PS1B
Track Day / Race. WV-WY 1996 - 2000. Steel Billet Camshaft, Comes With Spockets.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 243 deg |
| Duration Exhaust | 218 deg |
| Valve Inlet Lift | .335" |
| Valve Exhaust Lift | .280" |
| Timing Inlet | 20-44 |
| Timing Exhaust | 32-43 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 104 deg |
| TDC Inlet Lift | .111" |
| TDC Exhaust Lift | .055" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
