

SKU: SKU: PS17R
Suzuki GSX R1000 K5 - 8.
Profile: PS17
Application: Race.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 256 deg |
| Duration Exhaust | 248 deg |
| Valve Inlet Lift | .394" |
| Valve Exhaust Lift | .342" |
| Timing Inlet | 23-53 |
| Timing Exhaust | 49-19 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 105 deg |
| TDC Inlet Lift | .136" |
| TDC Exhaust Lift | .110" |
| Valve Inlet Clearance | .006" / 15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" / .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
