

SKU: SKU: PS16B
Suzuki GSX R600 K6 - 8.
Profile: PS16
Application: Supersport.
Note:These are Steel Billet Camshafts & come Supplied with Sprockets.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Supersport |
| Duration Inlet | 263 deg |
| Duration Exhaust | 235 deg |
| Valve Inlet Lift | .333" |
| Valve Exhaust Lift | .304" |
| Timing Inlet | 26-56 |
| Timing Exhaust | 47-8.6 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 109 deg |
| TDC Inlet Lift | .125" |
| TDC Exhaust Lift | .067" |
| Valve Inlet Clearance | .006" / .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
