

SKU: SKU: PS12B
Suzuki GSX R1000 K1 - 4.
Profile: PS12
Application: Race.
Note:These are Steel Billet Camshafts. Sprockets included.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 245 deg |
| Duration Exhaust | 242 deg |
| Valve Inlet Lift | .384" |
| Valve Exhaust Lift | .370" |
| Timing Inlet | 21-45 |
| Timing Exhaust | 45-17 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 105 deg |
| TDC Inlet Lift | .108" |
| TDC Exhaust Lift | .104" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
