

SKU: SKU: PORBP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new browser.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6200 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 278° |
| Duration Exhaust | 278° |
| Valve Inlet Lift | .462" 11.72mm |
| Valve Exhaust Lift | .460" 11.67mm |
| Timing Inlet | 29 - 69 |
| Timing Exhaust | 69 - 29 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .088" 2.24mm |
| TDC Exhaust Lift | .060" 1.52mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
