

SKU: SKU: POR944S2BP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Customer's Own Units.
Note: This is a reprofiling service that requires you to send in your own camshafts for us to work on. Please make sure to complete our Send Parts to Piper form and include it in the box so we know whose camshafts they are.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 265° |
| Valve Inlet Lift | .453" 11.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .411" 10.44mm |
| Timing Inlet | 30 - 70 |
| Timing Exhaust | 63 - 23 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .082" 2.08mm |
| TDC Exhaust Lift | .051" 1.30mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
