

SKU: SKU: PK7
Kawasaki ZX12 R 2000 Onwards.
Profile: PK7
Application: Race.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 259 deg |
| Duration Exhaust | 251 deg |
| Valve Inlet Lift | .400" |
| Valve Exhaust Lift | .384" |
| Timing Inlet | 21-57 |
| Timing Exhaust | 53-17 |
| Full Inlet Lift | 108 deg |
| Full Exhaust Lift | 108 deg |
| TDC Inlet Lift | .132" |
| TDC Exhaust Lift | .108" |
| Valve Inlet Clearance | .010" / .25MM |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
