

SKU: SKU: PK5
Kawasaki ZX9 R 1994 - 1997 B
Profile: PK5
Application: Track Day / Race.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Road |
| Duration Inlet | 263 deg |
| Duration Exhaust | 258 deg |
| Valve Inlet Lift | .347" |
| Valve Exhaust Lift | .333" |
| Timing Inlet | 41-71 |
| Timing Exhaust | 68-38 |
| Full Inlet Lift | 105 deg |
| Full Exhaust Lift | 105 deg |
| TDC Inlet Lift | .174" |
| TDC Exhaust Lift | .164" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
