

SKU: SKU: PK12
Kawasaki ZX9 R 2000 - 2002.
Profile: PK12.
Application: Track Day / Race.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 251 deg |
| Duration Exhaust | 251 deg |
| Valve Inlet Lift | .384" |
| Valve Exhaust Lift | .352" |
| Timing Inlet | 22-48 |
| Timing Exhaust | 51-19 |
| Full Inlet Lift | 103 deg |
| Full Exhaust Lift | 106 deg |
| TDC Inlet Lift | .128" |
| TDC Exhaust Lift | .099" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
