

SKU: SKU: PK1
Kawasaki ZX6 R F1 - J2 1995 - 2002
Kawasaki ZX6 R 636 A1 2002
Profile: PK1
Application: Track Day / Race.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 244 deg |
| Duration Exhaust | 233 deg |
| Valve Inlet Lift | .373" |
| Valve Exhaust Lift | .342" |
| Timing Inlet | 20-44 |
| Timing Exhaust | 41-13 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 104 deg |
| TDC Inlet Lift | .118" |
| TDC Exhaust Lift | .090" |
| Valve Inlet Clearance | .007" / .18mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" / .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
