

SKU: SKU: PH7
Honda CBR6000 RR 2003-
Profile PH7
Application: Supersport
Note: These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Supersport |
| Duration Inlet | 255 deg |
| Duration Exhaust | 235 deg |
| Valve Inlet Lift | .327" |
| Valve Exhaust Lift | .283" |
| Timing Inlet | 24-52 |
| Timing Exhaust | 45-11 |
| Full Inlet Lift | 104 deg |
| Full Exhaust Lift | 107 deg |
| TDC Inlet Lift | .123" |
| TDC Exhaust Lift | .074" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
