

SKU: SKU: PH5
Honda CBR600 FM - FW 1991 - 1998
Profile: PH5
Application: Track Day / Race
Note: These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 241 deg |
| Duration Exhaust | 240 deg |
| Valve Inlet Lift | .359" |
| Valve Exhaust Lift | .335" |
| Timing Inlet | 18 - 42 |
| Timing Exhaust | 44-16 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 104 deg |
| TDC Inlet Lift | .114" |
| TDC Exhaust Lift | .084" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
