

SKU: SKU: PH10
Honda CBR600 RR 2003 -
Profile: PH10
Application: Race.
Note: These are re-profiled camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 250 deg |
| Duration Exhaust | 242 deg |
| Valve Inlet Lift | .355" |
| Valve Exhaust Lift | .320" |
| Timing Inlet | 23-47 |
| Timing Exhaust | 45-17 |
| Full Inlet Lift | 102 deg |
| Full Exhaust Lift | 104 deg |
| TDC Inlet Lift | .127" |
| TDC Exhaust Lift | .097" |
| Valve Inlet Clearance | .008" / 0.20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" / .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
