

SKU: SKU: P6BP270R
Profile: BP270.
Application: Road.
Unit Type: Reprofile.
Rocker Ratio 1.00:1.
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .410" 10.41mm |
| Valve Exhaust Lift | .408" 10.37mm |
| Timing Inlet | 26 - 54 |
| Timing Exhaust | 56 - 24 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .078" 1.98mm |
| TDC Exhaust Lift | .066" 1.67mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .254mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .305mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
