

SKU: SKU: P16727B
Profile: 727.
Application: Hot Hatch Race.
Unit Type: Blank.
Note: Championship winning power. Standard plenum chamber must be used.
Note:Piper supply these camshafts on universal blank castings, meaning they have both the thrust groove & thrust shoulders.
Download:-
Right click the link and select 'Save as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 292° |
| Duration Exhaust | 292° |
| Valve Inlet Lift | .512" 13.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .512" 13.00mm |
| Timing Inlet | 42 - 70 |
| Timing Exhaust | 70 - 42 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .179" 4.54mm |
| TDC Exhaust Lift | .177" 4.49mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
