

SKU: SKU: P14BP270RAL
Profile: BP270RAL.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Note:This profile is to suit 106 1.6 Rallye engines.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .395" 10.03mm |
| Valve Exhaust Lift | .395" 10.03mm |
| Timing Inlet | 34 - 70 |
| Timing Exhaust | 70 - 34 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
