

SKU: SKU: P13BP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-8000 |
| Duration Inlet | 310° |
| Duration Exhaust | 310° |
| Valve Inlet Lift | .410" 10.42mm |
| Valve Exhaust Lift | .410" 10.42mm |
| Timing Inlet | 50 - 80 |
| Timing Exhaust | 80 - 50 |
| Full Inlet Lift | 105° |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
