

SKU: SKU: P13BP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .380" 9.65mm |
| Valve Exhaust Lift | .380" 9.65mm |
| Timing Inlet | 35 - 69 |
| Timing Exhaust | 69 - 35 |
| Full Inlet Lift | 107° |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
