

SKU: SKU: P13660B
Profile: 660.
Application: 1400 Stock Rod.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-8000 |
| Duration Inlet | 306° |
| Duration Exhaust | 306° |
| Valve Inlet Lift | .380" 9.65mm |
| Valve Exhaust Lift | .380" 9.65mm |
| Timing Inlet | 49 - 77 |
| Timing Exhaust | 77 - 49 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
