

SKU: SKU: OPBP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Note: Designed for use with mechanical cam followers.
Download:-
Right click the above link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-8000 |
| Duration Inlet | 328° |
| Duration Exhaust | 328° |
| Valve Inlet Lift | .517" 13.13mm |
| Valve Exhaust Lift | .517" 13.13mm |
| Timing Inlet | 62 - 86 |
| Timing Exhaust | 86 - 62 |
| Full Inlet Lift | 102° |
| TDC Inlet Lift | .210" 5.33mm |
| TDC Exhaust Lift | .208" 5.28mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
