

SKU: SKU: OPBP300B
Profile: BP300
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Note: Designed for use with mechanical cam followers.
Download:-
Right click the above link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7400 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.43mm |
| Timing Inlet | 46 - 74 |
| Timing Exhaust | 74 - 46 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .135" 3.43mm |
| TDC Exhaust Lift | .133" 3.38mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
