

SKU: SKU: OHCBP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
For circuit racing where outright power is the name of the game. Capable of producing over 220bhp in a 2.0 engine.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-8500 |
| Duration Inlet | 322° |
| Duration Exhaust | 322° |
| Valve Inlet Lift | .540" 13.70mm |
| Valve Exhaust Lift | .540" 13.70mm |
| Timing Inlet | 57 - 85 |
| Timing Exhaust | 85 - 57 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
