

SKU: SKU: OHCBP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Excellent mid range and top end power and torque. Good with standard carburetor. Ideal with 2 x 45 DCOE's.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2200-7000 |
| Power Increase | 22BHP |
| Duration Inlet | 270° |
| Duration Exhaust | 290° |
| Valve Inlet Lift | .465" 11.81mm |
| Valve Exhaust Lift | .465" 11.81mm |
| Timing Inlet | 27 - 63 |
| Timing Exhaust | 73 - 37 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
