

SKU: SKU: OHCBP255B
Profile: BP255.
Application: Mild Road.
Unit Type: Blank.
Gives improvements in torque throughout the rev range. Ideal for towing. No other engine mods required.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Mild Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 268° |
| Duration Exhaust | 268° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 21 - 67 |
| Timing Exhaust | 67 - 21 |
| Full Inlet Lift | 113° |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
