

SKU: SKU: OHC1802B
Profile: 1802.
Application: F2 Superstock.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7900 |
| Duration Inlet | 298° |
| Duration Exhaust | 298° |
| Valve Inlet Lift | .490" 12.45mm |
| Valve Exhaust Lift | .490" 12.45mm |
| Timing Inlet | 43 - 75 |
| Timing Exhaust | 75 - 43 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
