

SKU: SKU: OHC134B
Profile: 134.
Application: Fast Road Injection.
Unit Type: Blank.
Excellent power and torque increase combined with smooth idle.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 266° |
| Duration Exhaust | 266° |
| Valve Inlet Lift | .480" 12.19mm |
| Valve Exhaust Lift | .480" 12.19mm |
| Timing Inlet | 23 - 63 |
| Timing Exhaust | 63 - 23 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
