

SKU: SKU: NISGTR35BP320B
Profile: BP320
Application: Stage 4.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-8000 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .433" 11.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .420" 10.67mm |
| Timing Inlet | 14 - 86 |
| Timing Exhaust | 77 - 27 |
| Full Inlet Lift | 126° |
| Full Exhaust Lift | 115° |
| TDC Inlet Lift | .022" 0.56mm |
| TDC Exhaust Lift | .067" 1.70mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .013" .33mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
