

SKU: SKU: NISGTR35BP300B
Profile: BP300.
Application: Stage 3.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7500 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .442" 11.23mm |
| Valve Exhaust Lift | .420" 10.67mm |
| Timing Inlet | 14 - 86 |
| Timing Exhaust | 73 - 23 |
| Full Inlet Lift | 126° |
| Full Exhaust Lift | 115° |
| TDC Inlet Lift | .018" 0.46mm |
| TDC Exhaust Lift | .054" 1.37mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
