

SKU: SKU: NISGTR35BP270B
Profile: BP270.
Application: Stage 1.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Mild Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Duration Inlet | 266° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .394" 10.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .364" 9.25mm |
| Timing Inlet | Jul-79 |
| Timing Exhaust | 65 - 15 |
| Full Inlet Lift | 126° |
| Full Exhaust Lift | 115° |
| TDC Inlet Lift | .005" 0.12mm |
| TDC Exhaust Lift | .032" 0.80mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .013" .33mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
