

SKU: SKU: MITSBP255B
Profile: BP255.
Application: Mild Road.
Unit Type: Blank.
Note: Improvement over 'MR' camshafts for use with standard O.E valve springs.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Mild Road |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 256° |
| Valve Inlet Lift | .425" 10.80mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 28 - 64 |
| Timing Exhaust | 55 - 21 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| TDC Inlet Lift | .037" 0.94mm |
| TDC Exhaust Lift | .029" 0.74mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
