

SKU: SKU: MITS8BP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Note:Not suitable for use with standard O.E Springs. Piper VSSMITS springs or VSSMITSK spring kit must be used.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Duration Inlet | 265° |
| Duration Exhaust | 265° |
| Valve Inlet Lift | .453" 11.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .425" 10.80mm |
| Timing Inlet | 24.5 - 60.5 |
| Timing Exhaust | 60.5 - 24.5 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| TDC Inlet Lift | .038" 0.97mm |
| TDC Exhaust Lift | .041" 1.04mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
