

SKU: SKU: MITS81741B
Profile: 1741.
Application: Drag Race.
Unit Type: Blank.
Note: Designed to be used in engines utilising mechanical followers.
Note:Not suitable for use with standard O.E Springs. Piper VSSMITS springs or VSSMITSK spring kit must be used.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 290° |
| Duration Exhaust | 290° |
| Valve Inlet Lift | .472" 12.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .472" 12.00mm |
| Timing Inlet | 39 - 71 |
| Timing Exhaust | 71 - 39 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .096" 2.44mm |
| TDC Exhaust Lift | .096" 2.44mm |
| Valve Inlet Clearance | .006" .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
