

SKU: SKU: MITS1GPAB
Profile: GPA.
Application: Group A.
Unit Type: Blank.
Note: Extra high lift profile. Piper VSSMITS valve springs must be used.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Group A |
| Duration Inlet | 265° |
| Duration Exhaust | 267° |
| Valve Inlet Lift | .453" 11.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .378" 9.60mm |
| Timing Inlet | 26.5 - 58.5 |
| Timing Exhaust | 63 - 29 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .045" 1.14mm |
| TDC Exhaust Lift | .038" 0.96mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
