

SKU: SKU: MITS1742B
Profile: 1742.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Mechanical followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 274° |
| Duration Exhaust | 274° |
| Valve Inlet Lift | .472" 12.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .472" 12.00mm |
| Timing Inlet | 31 - 63 |
| Timing Exhaust | 63 - 31 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .074" 1.88mm |
| TDC Exhaust Lift | .074" 1.88mm |
| Valve Inlet Clearance | .006" .15mm |
| Valve Exhaust Clearance | .008" .20mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
